piątek, 16 października 2015

Podpiwek Jędrzej



Browar: Van Pur
Alk.: max. 0.5% obj.!
Objętość: 0.7 l.
Cena: 2 pln


"Podpiwek Jędrzej, co to jest do jasnego grzyba, no"
Tak swoją przygodę z podpiwkiem zaczął Wiesław Wszywka, najlepszy polski bloger piwny. Przygoda ta nie trwała długo, bo już po paru minutach jego recenzja zabrzmiała:

"Jakby woda z gnojówki miała lepszy procent, to lepiej by się było wody z gnojówki napić, bo to to <beknięcie> wcale nie ma procentu. Siki ś-świętej Weroniki."

Znając jednak skłonność p. Wiesława do brania pod uwagę tylko zawartości alkoholu przy ocenie piwa, postanowiłem porównać jego ocenę z moją.

Czym właściwie jest podpiwek? Wikipedia mówi że jest to napój powstały w wyniku fermentacji zbóż/mąki słodowej/kawy.

Jest to mniej więcej ta półka smakowa co kwas chlebowy, co nie zaskakuje, bo też jest wykonany z produktów zbożowych. Jest słodki, wręcz za słodki - ten sam problem co z miodami pitnymi. Jest pijalny i dość orzeźwiający. Można powiedzieć że przypomina colę.

Pan Wiesław stwierdził, że tylko kierowcy mogą go pić, i w tym jednym punkcie się zgodzę - podpiwek będzie dobrym substytutem piwa jeśli mamy za dwie godziny jechać samochodem.

ps: rak content.

Ocena: 6/10

sobota, 10 października 2015

Tenczynek marcowe



Browar: Browary regionalne Jakubiak
Ekstrakt: 13.8 st.
Alk.: 5.4% obj.
Cena: 4.2 pln

Jakubiak stał się znany za sprawą pewnej akcji politycznej, ale na szczęście dziś nie o tym.


Piwo marcowe, dolnej fermentacji, nieutrwalone, filtrowane. Duży ekstrakt czuć dość wyraźnie. Lekko kwaśny smak przywołuje skojarzenia z Okocimiem (tak to się odmienia?). Jest pijalne. Całość wieńczy etykieta w kolorach flagi, wykonanie dość biedne.

Ogólnie, niezłe piwo, ale nie wyróżnia się niczym szczególnym. Może gdyby zrobić z niego mocne piwo około 6.5-procentowe, byłoby ciekawiej?

(Byłoby).

Ocena: 6/10